Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Ako sa postarať o rastliny v byte?

Nemáte záhradu, ale chceli by ste si vypestovať okrasné alebo úžitkové rastliny? Je to možné aj v byte, na balkóne alebo na terase. Neviete ako na to? V nasledujúcom článku sa dozviete čo je potrebné na pestovanie zeleniny a byliniek v byte, alebo kedy je potrebné okrasné rastliny presadiť.

  1. Pestovanie úžitkových rastlín

Na pestovanie byliniek alebo zeleniny je potrebné si najprv pripraviť priesady. Ide o dôležitý krok, vzhľadom na dlhé vegetačné obdobie niektorých rastlín. Čas začiatku sadenia priesad sa dozvieme na obaloch semien rastlín, ktoré sa chystáme sadiť. Niekedy je uvedený mesiac, dĺžka týždňov pred plánovaným sadením už vyrastených rastlín. Treba však začať už niekedy vo februári alebo marci. Budeme potrebovať semienka rastlín, ktoré sa chystáte vypestovať, vhodný substrát a nádoby na výsev. Často sa používa miniparenisko, sadbovač alebo obaly z vajíčok.

Na balkón vieme umiestniť minipareniská s nožičkami alebo pareniska prenosné. Tie menšie, je možné poukladať aj na parapety. Do pareniska vložíme sadbovače s už pripravenými priesadami alebo drenáž. Na to substrát, do ktorého priamo zasadíme semienka. Parenisko zavrieme a umiestnime na parapet alebo balkón. Ak máme miniparenisko položené na parapete, je potrebné ho každý deň vetrať. Keď máme parenisko na balkóne, treba jeho vetranie prispôsobiť teplote vonku. Ak je krajšie počasie, parenisko treba nechať otvorené, keď je vonku zima, necháme ho celý deň zatvorené.

Sadenice je potrebné pravidelne zalievať, hnojiť a postupne privykať na vonkajšiu teplotu. S ich výsadbou nie je potrebné sa ponáhľať. Priesady otužujeme ich vetraním alebo postupným vykladaním von. S výsadbou začneme až keď pominú nočné mrazy. Niektoré rastliny, šalát, rukola, reďkovka a iné, môžu zostať v parenisku, kým sa nezjedia. Iné presadíme do hrantíkov alebo kvetináčov. Vyberáme taký, ktorý má dobrý systém odvodnenia, aby rastliny po daždi nestáli vo vode. Kvetináče je možné nechať vonku na parapete, hrantíky je potrebné poriadne uchytiť. Rastliny treba pravidelne polievať a hnojiť. Ak nám rastliny rastú príliš do výšky, napríklad paradajky, použijeme vhodnú oporu.

  1. Okrasné alebo izbové rastliny a ich presádzanie

Jar je ideálnym obdobím na presádzanie izbových rastlín. V zime sú totiž vo vegetačnom pokoji. Mladšie rastliny sa odporúča presádzať každý rok. Väčšie alebo staršie rastliny raz za 2 – 4 roky. 

Dôležitý je výber substrátu. Ten treba zvoliť podľa druhu rastliny, ktorú ideme presadiť. Existuje mnoho typov substrátov, avšak väčšinou sa používa univerzálny, namiešaný pre určitý druh rastliny. Pre väčšinu izbových rastlín je vhodný univerzálny substrát. Na zasadenie odrezkov je však potrebný substrát na výsev a množenie. Pri množení mladých rastlín možno použiť zeminu zmiešanú s perlitom. Orchidey a bromélie potrebujú špeciálny substrát s kôrou a kokosovým vláknom. Zemina s veľkým obsahom piesku, ktorá rýchlo presychá, sa používa pre kaktusy a sukulenty.

Pri presádzaní izbových rastlín je tiež dôležitý výber správneho črepníka alebo kvetináča. Kvetináč by mal mať drenážny otvor na spodku, aby cez neho mohla vytekať prebytočná voda. Jednou z možností je použiť plastový kvetináč s dierkami na dne, ktorý vložíme do ozdobného črepníku bez otvoru. Druhou je využitie terakotového kvetináču s otvorom, ktorý položíme na podmisku. Z ozdobného kvetináča alebo podmisky všetku prebytočnú vodu po poliatí vylejeme. Ak nechceme použiť kvetináč s dierou na spodku, vytvoríme takzvanú drenážnu vrstvu. Na dno kvetináča nasypeme kamienky, kremzit alebo perlit. Vďaka tejto vrstve nebude pôda stále mokrá. Rastliny však treba polievať menším množstvom vody, aby hladina odtečenej vody nepresiahla výšku drenážnej vrstvy.

Ak máte radi prírodu, môžete si jej časť priniesť aj domov. Rastliny, či už ozdobné, kvitnúce, listové alebo úžitkové ako je zelenina a bylinky, vždy oživia každú domácnosť. Dodajú jej nie len prírodný nádych, ale ju aj ozdobia a zútulnia. Je však potrebné sa o ne s láskou starať.

Kategórie článkov