Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Grilovacia sezóna začína. Ako si ju správne vychutnať?

Grilovanie je neodmysliteľnou súčasťou teplých letných dní a predstavuje obľúbený spôsob prípravy jedla po celom svete. Táto tradičná forma varenia na ohni sa stala symbolom spoločných stretnutí s rodinou a priateľmi buď na dvore za domom, na terase alebo v prostredí verejných parkov a rekreačných oblastí. Grilovačka ponúka nie len chutné jedlá, ale tiež vytvára neformálnu atmosféru, ktorá spája ľudí a vytvára spomienky na nezabudnuteľné okamžiky. V tomto článku vám ponúkneme rady a inšpirácie, ako sa správne pripraviť na grilovačku a, čo netreba pri jej príprave a organizácií zanedbať.

Príprava grilovačky

Keď už je rozhodnuté, že sa bude grilovačka organizovať, máte už vybraný dátum a počasie hlásia slnečné, je potrebné si zaobstarať správne vybavenie. 

Bude potrebné si zabezpečiť správny gril. Existujú tri základné typy grilov – gril na drevené uhlie, plynový gril a elektrický gril. Najdostupnejší a najviac používanejší je gril na drevené uhlie. Grilovanie na ňom prebieha vďaka teplu sálajúcemu z tlejúcich brikiet. Je relatívne jednoduchý na manipuláciu a grilovanie. V ponuke je aj gril na drevené uhlie prenosný, skladací, ktorý je vhodný na turistiku alebo piknik. Plynový gril je čoraz obľúbenejší. Mäso sa v ňom rovnomerne prepečie vďaka vzduchu, ktorý rovnomerne cirkuluje. Plynové grily sa delia na tri typy – lávový, s RBS technológiou a kontaktné. V Lávových griloch sú horáky doplnené o lávové kamene. Grily s RBS technológiou majú keramické horáky umiestnené po bokoch grilujúcej vane. V kontaktných plynových griloch je teplo rovnomerne rozptýlené pomocou špeciálneho kovového profilu. Elektrický gril je vhodný na používanie na terasách, balkónoch alebo inde v priestore s prístupom k elektrine.

Ku grilu je potrebné si zabezpečiť aj správne náčinie. Medzi základné pomôcky patria kliešte na gril, obracačka, grilovacia vidlica a štetec na marinádu. Podľa typu jedla, ktoré sa na grile pripravuje, existuje aj mnoho iných pomôcok. Na výber sú rôzne grilovacie mriežky, grilovacie panvice, grilovacie podložky, grilovacie ihly, plechy na grilovanie alebo grilovacie hrnce.

Čo všetko môžeme grilovať

Grilovať je možné takmer všetky potraviny. Hovädzie mäso, bravčové a kuracie stačí naložiť na noc do chutnej marinády. Marinádu si môžete sami vyrobiť alebo kúpiť hotovú a len ňou poliať, alebo posypať mäso. Rovnako môžeme grilovať aj rôzne druhy zeleniny. Nakrájaná cuketa posypaná soľou a mletou paprikou, paprika, kukurica, šampiňóny alebo paradajky tvoria k ugrilovanému mäsu dokonalú prílohu. Grilovať môžeme aj rôzne druhy párkov, klobás, rýb a syrov na to určených.

Ako správne grilovať

Na začiatok je potrebné rozpálený gril jemne naolejovať. Stačí namočiť papierový obrúsok do oleja a jemne ním pretrieť mriežku grilu. Gril na drevené uhlie treba rozpáliť minimálne hodinu pred grilovaním. Grilovať by sa malo na teplote 250° až 300°C. Dôležité je tiež správne naložiť mäso do marinády aspoň deň vopred. Mäso tak nasiakne všetky potrebné chute. Namarinádované mäso odložíme na noc v zatvorenej dóze do chladničky. Keď je mäso na grile a nie sme si istí, či už je hotové, postačí použiť teplomer na mäso. Teplomer jednoducho zapichneme do mäsa a hneď zistíme, koľko času ešte mäso potrebuje. Ak grilujeme aj zeleninu, treba ju vziať z ohňa hneď ako sa jemne prepečie. Veľmi podstatnou vecou pri grilovaní, je dodržanie bezpečnosti. Majte po ruke vždy fľašu s vodou, aby ste predišli nečakaným situáciám. Na svoju ochranu môžete použiť chňapku a zásteru.

Chyby, ktorým je potrebné sa vyhnúť

  •  Podstatná je príprava. Pripravte si všetko vopred, aby ste sa nemuseli naháňať a zháňať veci už pri rozpálenom grile. 
  • Rovnako dôležitá je správna teplota grilu. Gril je potrebné najprv poriadne rozpáliť a až potom na neho ukladať mäso alebo zeleninu. 
  • Nesprávne je grilovanie na veľkých plameňoch. Šľahajúce plamene jedlo zničia, nie ugrilujú. Preto je vhodné mäso s vysokým podielom tuku grilovať na grilovacích táckach. 
  • Dávajte si pozor, aby ste mäso príliš neprepiekli. Mäso je potom suché, bez šťavy. 
  • Gril nie je vhodné príliš často odkrývať. Pri každom otvorení sa stráca teplo a tým sa predlžuje čas, za ktorý bude jedlo hotové. 
  • Keď pichnete do mäsa vidličku, aby ste zistili či už je hotové, šťava z neho vyteká vzniknutým otvorom von a tým sa mäso vysušuje.
  • Po každom grilovaní, je potrebné správne vyčistiť gril. Nie, keď je horúci, ale ani už úplne vychladnutý.

Pri grilovaní je dôležité pamätať na správne postupy a bezpečnostné opatrenia, aby bol zážitok z jedla ešte príjemnejší. Dôkladná príprava surovín, správne ovládanie teploty a dodržanie hygienických pravidiel sú kľúčové pre zaistenie bezpečnosti a kvality jedla. Či už ste vášnivý grilovací nadšenec alebo len začínate objavovať krásu grilovania, je dôležité si užívať každý okamžik strávený pri grile. Grilovanie je o spoločnosti, radosti a vytváraní spomienok.

Kategórie článkov