Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Vyžmýkajte z leta maximum – zaváranie, džemy, lekváre a sirupy

Sezóna ovocia a zeleniny je už v plnom prúde. Urodilo sa vám veľa ovocia? Čo však z toľkého množstva pripraviť? Ako uchovať jeho sladkú chuť a čerstvosť? Najjednoduchšie je očistené ovocie nechať zamraziť. Mrazené ovocie môžete uchovávať v mraziacich sáčkoch alebo v plastových dózach. Ovocie v celku (rôzne bobuľoviny, jahody, maliny…) sa výborne hodí na koláče, pudingy alebo do koktailov. Tiež je lahodná mrazená ovocná dreň alebo pre deti viete vyrobiť chutné a zdravé nanuky. Spôsobov na spracovanie ovocia a zeleniny je však viac. V nasledujúcom článku vám predstavíme tri z nich – zaváranie, varenie džemu, lekváru a sirupu.

Pri zaváraní ovocia a varení lekvárov, džemov a sirupov je veľmi podstatná správna príprava. Dôležitá je hygiena. Prvým krokom je poriadné umytie pohárov. Stačí použiť saponát a dobre ich vymyť horúcou vodou. Následne si treba dávať pozor na čistotu vrchnákov. Je potrebné ich poriadne vyumývať, aby neboli špinavé alebo hrdzavé, rovnako, aby neboli napáchnuté od nejakej inej aromatickej zaváraniny. Napáchnuté poháre stačí vytrieť bavlnenou utierkou a pach sa vytratí.  

Zaváranie, sterilizácia, je spôsob uchovania potravín, vďaka ktorému sa zbavíme kyslíka a nechcených baktérií v pohári. To zabezpečí dlhšiu čerstvosť zaváraných potravín. Zavárané ovocie alebo zelenina by nemali byť príliš mäkké. Je treba si tiež dať pozor, aby ovocie, ktoré chceme zavariť nebolo nahnité. Ovocie do pohára netlačíme na silu, aby sa nepomačkalo. Poháre naplnené ovocím prelejeme vodou a dosladíme alebo zalejeme vopred pripraveným sladkým nálevom. Takto naplnené poháre poriadne uzavrieme viečkom a následne dáme sterilizovať. Zaváranie je možné v obyčajnom alebo zaváracom hrnci, rúre, umývačke riadu a mikrovlnnej rúre. 

  • V obyčajnom hrnci je možné zavárať menšie množstvo pohárov. Do hrnca si pripravíme poháre, zalejeme ich teplou vodou do tretiny ich výšky a privedieme do varu. Poháre sa však nesmú dotýkať, aby nepraskli. 
  • Zavárací hrniec má množstvo výhod. Poukladáme do neho poháre a zalejeme ich vodou. Zaváracie hrnce sú veľké, takže sú vhodné pre väčšie množstvo pohárov. 
  • Rúru si zohrejeme na 200° až 220° C. Na plech poukladáme poháre tak, aby bola medzi nimi aspoň centimetrová medzera. Do plechu nalejeme teplú vodu do výšky približne 1,5 centimetra. Plech umiestnime do spodnej časti rúry. Väčšie poháre sa sterilizujú približne 10 až 13 minút a menšie 5 až 8 minút.
  • Zaváranie v umývačke riadu je pomerne jednoduché. Poháre umiestnime do umývačky riadu viečkom hore. Umývačka musí byť prázdna, bez špinavého riadu a umývacej tablety. Teplota programu by mala byť 70° až 80° C, nižšie teploty môžu znehodnotiť zavárané potraviny. 
  • Zaváranie v mikrovlnnej rúre je výhodné pri menšom počte pohárov. Naplnené a uzatvorené poháre vložíme do mikrovlnnej rúry. Čas zavárania sa odvíja od výkonu mikrovlnnej rúry, počtu pohárov a tvrdosti zaváraných plodov.

Takto zavarené poháre vyberieme a poukladáme hore dnom. Vďaka tomu sa uistíme, že vrchnáky nie sú nikde uvoľnené, poháre nepretekajú a nedostane sa tam vzduch.

Z mäkšieho ovocia väčšinou varíme džem alebo lekvár. 

Džem pripravujeme z väčších kúskov ovocia, ktoré zahusťujeme varením, pridávame do nich cukor, pektín a kyselinu citrónovú. Na výrobu džemu môžeme použiť želírovací cukor, ktorý obsahuje cukor, kyselinu citrónovú a prírodný pektín. Dobre umyté ovocie nakrájame alebo prelisujeme. Odváženú dávku ovocia dáme do hrnca. Následne ovocie privedieme do varu. Po jeho zmäknutí pridáme cukor a kyselinu citrónovú alebo želírovací cukor. Keď má džem žiadanú konzistenciu, pozbierame dierkovanou varechou alebo lyžicou z hladiny penu. Horúci džem nalejeme do vysterilizovaných nádob až po okraj. Následne nádobu poriadne zatvoríme. Ak nalievame ešte horúci džem, nad teplotou 80° C, nemusíme poháre sterilizovať. V prípade, že džem necháme vychladnúť a potom ním plníme poháre, je potrebné, po zatvorení pohárov, ich dať ešte sterilizovať. Sterilizujeme ponorené do vody 5 minút pri teplote 95° C. 

Lekvár je rozvarené ovocie pretreté cez jemné sito. Zhusťuje sa odparovaním vody a pridaním cukru. Má tuhšiu konzistenciu a obsahuje viac ovocnej dužiny ako džem. Plody ovocia, z ktorého robíme lekvár, podlejeme vodou a uvaríme do mäkka. Následne ich prelisujeme na pretlak. Zhusťujeme ho počas mierneho varu a za stáleho miešania aj niekoľko hodín. Ak je potrebné, lekvár dochutíme pridaním cukru. Hotový lekvár nalejeme ešte horúci do vopred vyhriatých pohárov, dobre uzatvoríme viečkom a prevrátime dnom nahor.

Sirupy je možné pripraviť z ovocia alebo rôznych byliniek. Na bylinkové sirupy je potrebné nazbierať listy alebo rozvinuté kvety. Následne ich zbavíme nešistôt a opláchneme vodou. Vložíme do hrnca s vodou a citrónovou šťavou a necháme lúhovať niekoľko hodín alebo podľa typu sirupu aj niekoľko dní. Odležanú zmes precedíme, pridáme cukor a privedieme do varu. Za stáleho miešania varíme až pokiaľ nevznikne sirupová konzistencia. Pri ovocnom sirupe postupujeme podobne. Ovocie nelúhujeme. Mäkšie ovocie prelisujeme alebo popučíme. Hmotu zalejeme vodou, pridáme cukor a citrónovú šťavu. Varíme asi 5 minút. Necháme cez noc odstáť a následne precedíme cez plátno. Šťavu ešte raz prevaríme. Uvarený sirup nalejeme ešte horúci do pripravených fliaš, poriadne uzatvoríme a necháme vychladiť. Sirupy je dobré nalievať do fliaš s úzkym hrdlom, zabráni sa tak skysnutiu a sirup vydrží oveľa dlhšie. Pri väčšom množstve ovocia je výhodné použiť odšťavovací hrniec.

Pri zaváraní, varení džemu, lekváru alebo sirupu, môžeme druhy ovocia a byliniek kombinovať podľa vlastnej chute. Takto spracované ovocie nám vydrží dlhšie a môžeme si ho vychutnať hocikedy, keď na neho dostaneme chuť. Zavárané ovocie sa používa aj ako príloha k jedlu, do rôznych koláčov alebo na prípravu nepečených dezertov. 

Kategórie článkov