5 tipov na dokonale ozdobený Vianočný stôl

Vianoce sú obdobie radosti a pokoja. Je to magický čas plný lásky, ktorý chceme stráviť s našimi blízkymi. Vianoce nám prinášajú radostné spomienky a tradície, ktoré dodávajú našim domovom špeciálnu atmosféru. Jednou z dôležitých súčastí príprav na tento okamžik  je prestieranie slávnostného stola. Ako však vytvoriť dokonalý vianočný stôl? Ako docieliť to, aby zrkadlil teplú atmosféru a lásku, ktorá charakterizuje toto obdobie? V tomto článku vám prinášame 5 tipov, ktoré vám pomôžu pri jeho prestieraní.

  1. Vopred si naplánujte, akú farebnú schému pri prestieraní použijete. Tradičné vianočné kombinácie sú červená so zelenou alebo zlatou, modrá so striebornou, alebo tiež so zlatou. Farby by však mali ladiť s Vianočným stromčekom a ostatnou výzdobou v interiéri. Akékoľvek farby vyberiete, snažte sa ich zakomponovať do každej časti dekorácie, od obrusu, servítok až po ozdoby.

  1. Jedným z trendov je návrat k prírode. Zakomponujte do slávnostného prestierania teplé a drevité prvky. Použiť tiež môžete vetvičky ihličnanu, šišky, červené bobule alebo imelo. Ak máte drevený stôl, nepoužite obrus. Jeho hnedá farba v kombinácií so zlatou alebo béžovou pomôže na stole vytvoriť rovnováhu.

  1. Správne vybrané osvetlenie tiež pomôže vytvoriť kúzelnú atmosféru. Či na stôl umiestnite niekoľko svietnikov so sviečkami alebo natiahnete vianočné svetielka, je na vás. Akúkoľvek verziu zvolíte, nič ňou nepokazíte. Ak zvolíte prírodný typ vianočného prestierania, položte na stôl radšej niekoľko svietnikov so sviečkami. Pri výraznejších farbách odporúčame zvoliť druhú možnosť osvetlenia – natiahnutie vianočných svetielok stredom stola.

  1. Pri dekorovaní stola je kľúčom aj striedanie textúr, tvarov a veľkostí. Použite niečo veľké, vysoké, ale aj nízke a malé. Ak máte možnosť zavesenia ozdôb nad stôl, využite ju. Závesné dekorácie majú magický efekt. Použité jednoduchú šnúru a zaveste napríklad vianočné gule rôznych veľkostí. Nezabudnite sa však držať farebnej schémy. Ak dekorujete stôl viac prírodne, zaveste nad neho imelo. Možno vás aj niekto pod ním pobozká.

  1. Nezabudnite však na to najdôležitejšie. Pri zdobení sa držte zásady menej je viac. Nekombinujte farby a dekorácie príliš. Ku viacfarebným servítkam zvoľte jednofarebné taniere. Ak však máte viac farebné taniere, použite jednofarebné servítky. Poháre by tiež mali byť jednoduché, jednofarebné alebo obyčajné sklenené.

Typ navyše: Ak ste zástancami tradícií tu je niekoľko z nich, ktoré možno využiť pri prestieraní štedrovečerného stola.

  • Šupina z kapra – Vo všetkých regiónoch Slovenska je zvykom vložiť pod obrus na štedrovečernom stole šupinu z kapra. Tá symbolizuje hojnosť a peniaze. Šupina tiež zabezpečí, aby vám ďalší rok nechýbali peniaze.
  • Oblátka s medom a cesnakom – Cesnak má zabezpečiť zdravie po celý nasledujúci rok a med to, aby sme boli dobrí “ako med”.
  • Tanier navyše – pri prestieraní štedrovečerného stola sa zvykne prestrieť jeden tanier a príbor navyše. Podľa zvykov sa prestiera pre náhodných pocestných alebo pre zosnulých príbuzných.
  • Reťaz okolo stola – tento zvyk je známy najmä na východe Slovenska. Reťaz sa omotá okolo celého stola a symbolizuje tak súdržnosť rodiny.
  • Zrno na stole – rozsypané zrno na stole symbolizuje hojnosť.

Vytvoriť dokonale ozdobený vianočný stôl je umením spojeným s láskou a kreativitou. Je to možnosť popustiť uzdu svojej fantázií. Nech už si vyberiete akýkoľvek typ prestierania, dôležité je, aby ste pri svojom stole cítili pohodu a príjemnú atmosféru. Nech sa váš vianočný stôl stane miestom, ktoré spája rodinné tradície, kulinárske lahôdky a vianočnú mágiu. Nechajte sa pohltiť atmosférou Vianoc a vytvorte si tak nezabudnuteľné spomienky na toto čarovné obdobie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *