Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Ako si oživiť a ozdobiť záhradu

Zdá sa vám vaša záhrada akási fádna a bez života? Rozmýšľate, ako ju ozdobiť a skrášliť? Ponúkame mnoho záhradných sošiek, dekorácií a iných doplnkov, ktoré vašu záhradu nielen oživia, ale z nej spravia aj príjemné miesto na oddych a posedenie s rodinou a priateľmi.

Záhradní trpaslíci a sošky

Sadroví záhradní trpaslíci majú vo svete pomerne dlhú tradíciu. Pochádzajú z Nemecka, kde sa začali vyrábať už okolo roku 1864. Originál trpaslík vyrobený v tejto krajine, musí mať červenú čiapočku, veselý úsmev, lampášik alebo krompáč a nesmie presiahnuť veľkosť 68 centimetrov. Takéhoto trpaslíka nazývajú zwerg. 

Trpaslíci sú veľmi obľúbení v domovskom Nemecku, Francúzsku, Anglicku, ale aj v Spojených štátoch. V Nemecku majú aj svoje múzeum, v meste Rot-am-See. Niektorí ľudia veria, že trpaslík v záhrade prináša šťastie, iní ho pokladajú za gýč.

Trpaslíci, ako dekorácie do záhrady sa tešia veľkej obľube aj u nás. Zoženiete ich v rôznych veľkostiach, tvaroch, farbách, polohách a zobrazených pri rôznych činnostiach. Využiť ho, ako dekoráciu do záhrady môžete spolu s jeho rodinkou alebo kamarátmi, domčekom, hríbikom alebo mu domček vytvorte sami spolu s deťmi. K trpaslíkom na záhrade môžete pridať aj sošku zvieratka, ako je veverička, žaba alebo slimák.

Ak máte na záhrade jazierko, môžete využiť sochu bociana, korytnačky, labute alebo kačky. Originálnou dekoráciou je aj soška krokodíla. Keď k rozkvitnutým kvetom pridáte sošku včielky, bude vaša záhrada hneď vyzerať o čosi živšie.

Kvety

Najkrajšou a najprirodzenejšou ozdobou záhrady sú však kvety. Môžete ich mať zasadené v kvetináčoch rôznych tvarov, farieb a veľkostí. Využiť sa dajú aj závesné kvetináče alebo veľké kvetináče položené na zemi. Najprirodzenejšie sú však kvety vysadené voľne, v rôznych záhonoch. Aké kvety zasadíte, je úplne na vás a vašej fantázií.

Záhradné pergoly

Záhradné pergoly sú tiež krásny doplnok do vašej záhrady. Vedia vytvoriť jedinečné miesto pre váš oddych. Ozdobiť sa dajú aj jednotlivé pergoly. Stačí len, keď v ich blízkosti zasadíte popínavú rastlinu a necháte ju ovíjať sa okolo celej pergoly. Takto ozdobená vám v lete ponúkne aj tieň, pod ktorým sa môžete schladiť. V ponuke sú rôzne pergoly, s lavičkou či kovové alebo rôzne opory na vonkajšie rastliny.

Na ozdobenie pergoly možno využiť rôzne druhy rastlín a kvetov. Rastliny však treba vyberať podľa jej umiestnenia. Ak sa vaša pergola bude nachádzať v tieni, treba využiť rastliny, ktoré nepotrebujú priame slnko. Na výber máte okrem iných pavinič, popínavú hortenziu, plamienok, rôzne druhy brečtanu alebo akébiu. Keď ju umiestnite na priame slnko, na výber sú rastliny, ktorým to nevadí. Ide o rôzne popínavé ruže, vistérie alebo plamienky.

Ako ozdobíte a oživíte vašu záhradu je len na vás a vašej fantázií. Využiť k tomu môžete rôzne záhradné sošky trpaslíkov, postavičiek alebo zvieratiek, ktoré nájdete v ponuke v našej predajni v Trnave. Rovnako nájdete na našom eshope alebo v predajni v Trnave aj záhradné pergoly, ktoré vám okrem ozdoby a podpery na popínavé kvety, vytvoria príjemný priestor pre oddych. Stačí si len vybrať.

Kategórie článkov