Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Aromaterapia – pomoc pri rôznych ťažkostiach

Aromaterapia využíva prírodu na zlepšenie fyzického a psychického zdravia človeka. Je to akési spojenie prírody s človekom. Čo to však presne znamená a kedy sa tento pojem začal využívať? V tomto článku sa dozviete, čo to aromaterapia presne je, jej výhody a praktické využitie v každodennom živote. Vstúpte s nami do sveta esenciálnych olejov a vôni a objavte, ako môžu tieto prírodné dary prispieť k vášmu blahu.

Aromaterapia

Slovo “aromaterapia” prvý krát použil vedec a chemik René-Maurice Gattefossé na začiatku 20. storočia. Venoval sa výskumu prírodných látok a ich vplyvu na zdravie. O esenciálnych olejoch píše v knihe s názvom Aromaterapia: esenciálne oleje-rastlinné oleje. 

Aromaterapia je v dnešnej dobe považovaná za alternatívnu medicínu. Jej zmysel nie je len v inhalovaní vône esenciálnych olejov, ale najmä vo využití ich pozitívnych terapeutických účinkov na náladu, stav mysle a niektoré fyzické problémy. Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú jej pozitívny vplyv na rôzne novodobé ochorenia alebo problémy.  Aromaterapia je však iba vhodným doplnkom a prevenciou, nemožno ju, preto považovať za náhradu klasickej liečby.

Esenciálne oleje

Esenciálny olej je koncentrovaná prchavá aromatická látka. Vo svojej podstate ide o rastlinný extrakt. Koncentrácia látok v oleji je však aj 10 000 krát vyššia ako v samotnej byline. Preto je olej tak účinný. Aj jedna kvapka oleja má ohromnú silu. Na výrobu jedného oleja sa totiž spotrebuje až niekoľko ton rastlín. Rastlinný olej na rozdiel od esenciálneho nemá antibakteriálne vlastnosti a rýchlo oxiduje. Existujú aj vonné oleje, ktoré sa často zamieňajú s éterickými. Vonné oleje však nemajú žiadne pozitívne účinky, jednoducho len prevoniavajú priestor.

Ako sa esenciálne oleje používajú?

Esenciálne oleje možno inhalovať, vtierať priamo do pokožky alebo ich použiť v kúpeli.

 • Inhalácia – je to najrýchlejší spôsob, ako dostať esenciálny olej do tela a krvi. Vdychovať ho možno cez aromalampy, rôzne difuzéry, naparovače alebo rozprašovače.  Na elektrických difuzeroch môžete nastaviť intenzitu alebo časový interval rozptylovania oleja. Aromalampy su zas jednoduché na používanie. Na jej vrch kvapnete niekoľko kvapiek oleja spolu s vodou a na spodku umiestnite zapálenú sviečku. Vôňa sa vďaka nej bude postupne uvoľňovať.
 • Aplikácia oleja na kožu – alebo masáž s využitím esenciálneho oleja. Masáž je sama o sebe uvoľňujúca a aromatické oleje jej účinok znásobia. Éterický olej sa však nemá vtierať do pokožky samostatný. Na jeho aplikovanie cez pokožku je potrebný olej alebo krém, v ktorom je rozpustený. 
 • Použitie esenciálneho oleja v kúpeli – Blahodárne účinky kúpeľa na telo aj dušu sú známe už od nepamäti. Keď však pri kúpeli využijete aj aromaterapiu, zrelaxujete oveľa lepšie. Takýto kúpeľ vám pomôže po náročnom dni alebo aj pri prechladnutí. Do kúpeľa sa však oleje nesmú ísť priamo samotné. Je vhodné využiť rôzne prípravky, ako sú bomby do kúpeľa, oleje do kúpeľa alebo pena do kúpeľa s prímesou éterického oleja.

Himalájske lampy

Soľné lampy sú tiež veľmi obľúbenou súčasťou aromaterapie. Obsahujú minerály, ako sú sodík, draslík, vápnik a magnézium. Himalájske alebo soľné lampy vylučujú do ovzdušia negatívne ióny. Tie zlepšujú jeho kvalitu a pôsobia proti škodlivým iónom, ktoré vypúšťajú elektrické zariadenia, ako sú počítače, mobil, televízor a iné. Mnoho z nich pomáha pri dýchacích ťažkostiach, bolestiach hlavy alebo alergiách. Existujú aj elektrické soľné lampy, ktoré jednoducho zapojíte do elektriky a používate ako bežnú lampu.

Vonné tyčinky a backflow kužele

Vonné tyčinky a backflow kužele sa využívajú na prevoňanie interiéru, podporujú relaxáciu, čistia vzduch a znižujú napätie. Jednoducho ich zapálite a necháte horieť. Backflow kužele treba používať so stojanmi na to určenými, keďže vytvárajú efekt “tečúceho dymu”. Aj vonné tyčinky aj kužele majú často sladké, drevenisté, prírodné vône. Nie sú až tak koncentrované ako éterické oleje, ale dokážu prevoňať priestor rovnako efektívne.

Výhody a nevýhody aromaterapie

Aromaterapia nedokáže liečiť ochorenia, je však vhodná na prevenciu a odstránenie drobných ťažkostí. Treba ju však vedieť vhodne aplikovať. Je dokázané, že aromaterapia pomáha pri:

 • nevoľnosti a bolesti tela,
 • dýchacích ťažkostiach,
 • úzkosti, strese a nepokoji,
 • menštruačných problémoch,
 • vypadávaniu vlasov,
 • bolesti svalov a hlavy,
 • únave a nespavosti,
 • a mnoho iným.

Aromaterapia má však pri jej nesprávnom využití aj nežiadúce účinky. Medzi ne patria napríklad:

 • niektoré oleje môžu mať jedovaté účinky,
 • po aplikovaní na kožu môžu niektoré oleje vyvolať alergickú reakciu,
 • citrusové oleje po vystavené slnečnému žiareniu spôsobujú fototoxicitu.

Účinky jednotlivých olejov

Pri využívaní aromaterapie je potrebné myslieť na to, že nie každý olej je vhodný na všetky typy problémov. Ako, teda vybrať na svoj problém ten správny olej? Tu je zopár príkladov esenciálnych olejov a ich účinkov.

 1. Levanduľový olej – Upokojuje myseľ, zlepšuje náladu, zmierňuje nervozitu, pomáha proti nespavosti a bolestiam hlavy.
 2. Pačula – Jej intenzívna drevitá vôňa zmierňuje únavu, pomáha s koncentráciou a zlepšuje náladu.
 3. Eukalyptus – Pri prechladnutí pomáha uvoľniť dýchacie cesty, uľahčuje vykašliavanie a uvoľňuje svaly. 
 4. Mäta – Uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha proti únave a nevoľnosti.
 5. Bergamot – Znižuje stres a pomáha pri úzkosti.
 6. Citronella – Má antiseptické a antibakteriálne účinky. Pôsobí ako prírodný repelent proti komárom.
 7. Tea tree – Má antiseptické a protizápalové účinky, hojí drobné ranky spôsobené hmyzom a neutralizuje pachy.
 8. Klinčekový olej – Vhodný na relaxáciu, proti bolestiam a odpudzuje hmyz.

Aromaterapia nám ponúka prevenciu a pomoc pri rôznych problémoch a ťažkostiach. Esenciálne oleje pomáhajú proti stresu, rôznym bolestiam, a fungujú ako prevencia proti sezónnym chorobám. Je však potrebné pamätať na ich správne používanie. Pri správnom výbere esenciálnych olejov budete zrelaxovaní, bez zbytočného stresu, zdravší a odolnejší voči sezónnym chorobám. Rôzne produkty používané pri aromaterapii sú veľmi obľúbené, často používané ako darčeky. Sú cenovo dostupné a potešia každého. 

Kategórie článkov