Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Jeseň a dušičky

Jeseň, ktorá začína 23. septembra jesennou rovnodennosťou, je jedno z najkrajších ročných období. Počas jesene si tiež osobitne spomíname na svojich blízkych, ktorí tu s nami už nie sú. Je to obdobie, plné svetla zo sviečok a pietnej spomienky a úcty k našim zosnulým. V tomto článku sa dozviete o pôvode “dušičiek”, čo znamenajú a s čím sa spájajú.

Dušičky, – čo to je?

Pamiatku zosnulých – ľudovo “dušičky”, zaviedol v roku 998 opát Odilon z kláštora Cluny vo Francúzsku. V tomto období sa vykryštalizovala viera v očistec – prechodné miesto pri ceste do neba alebo do pekla. Verilo sa, že sa duše trpiace za svoje hriechy v Očistci, môžu v túto noc vrátiť do sveta živých. V túto noc sa, teda veriaci modlili za duše v Očistci. Toto slávenie sa postupne rozšírilo z Francúzska do celej Európy.

Sviatok všetkých svätých, ktorý sa slávi 1. novembra, je najmä kresťanským sviatkom. Je to sviatok, kedy si kresťania spomínajú na všetkých svätých a modlia sa k nim. Po ňom nasleduje Pamiatka všetkých zosnulých – dušičky, slávené 2. novembra. V kostoloch sa konajú zádušné omše a veriaci si spomínajú na všetkých zosnulých, nie len tých, ktorí boli oficiálne vyhlásených za svätých.

Dušičky u nás

Od roku 1994 je 1. novembra dňom pracovného pokoja. Úcta k mŕtvym a spomienka na nich, má však na Slovensku veľmi dlhú tradíciu, ktorá sa udržala až dodnes. Ľudia v tieto dni navštevujú cintoríny a hroby svojich blízkych. Osobitne si ich pripomínajú tým, že im na hroby pokladajú vence a kvety a zapaľujú za nich kahance a sviečky. Je to symbol toho, že na nich stále myslíme a uchovávame si ich vo svojich srdciach.

Kvety, vence, ikebany…

Na hroby sa okrem umelých kvetov zvyknú klásť aj živé črepníkové kvety, ako sú chryzantémy, jesenné kvety alebo čečina. V ponuke u nás nájdete hotové vence, ikebany, kytice rôznych tvarov a veľkostí. Spomienkové aranžmány ponúkame v tvare srdca, kríža, kruhu a iných. Vybrať si môžete aranžmány s anjelikmi, s nápisom “Spomíname” alebo “Chýbaš nám”, s kamennou soškou v tvare knihy, alebo kvetu. Ponúkame aranžmány z umelej čečiny, biele, hnedé alebo drevené.

V ponuke nemáme len smútočné aranžmány, ale aj jesenné dekorácie do domácností. Nájdete u nás jesenné vence, ktoré si môžete zavesiť na dvere alebo položiť na stôl, košíky s kvetmi, alebo kytice vo farbách jesene. Tieto aranžmány ozdobia vašu domácnosť a dodajú jej jesenný charakter.

Urob si sám

Ak patríš ku kreatívnym dušiam a jesenné dekorácie alebo smútočné aranžmány si vytváraš sám, poteší ťa široký výber predmetov na aranžovanie. V ponuke sú rôzne základy vencov a aranžmánov, umelé kvety rôznych farieb a druhov, umelé listy, rôzne dekorácie a sošky, lepidlá, šnúrky, špagáty a stuhy a mnoho iného. Nájdete u nás aj sošky anjelikov s nápisom spomíname, sošky vhodné na hrob, ale aj ako spomienku u vás doma.

Jeseň je krásnym ročným obdobím, plným farieb a taktiež spomienok na našich blízkych. Aranžmány, ktoré dodajú vašej domácnosti farby jesene nájdete u nás na predajniach. Dušičkové, spomienkové aranžmány a aranžérsky materiál sú najmä na predajni v Trnave. 

Prajeme Vám krásnu, farebnú jeseň :).

Kategórie článkov