Sekulská keramika – klenot slovenskej keramiky

Ak hľadáte autentický kúsok slovenskej kultúry, treba sa pozrieť na sekulskú keramiku. Jej tradícia sa datuje stovky rokov. Výroba bola opäť obnovená a produkty sú stále obdivované. Sekulská keramika je špecifická svojou výrobou a materiálom, z ktorého je tvorená. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme pána, ktorý jej výrobu obnovil a pomohol ju dostať do povedomia mnohým ľuďom.

Čo je sekulská keramika

Sekulská keramika je úžitková a dekoratívna keramika, ktorá sa vyrába v obci Sekule na Záhorí. Podľa tradície ju do tejto oblasti priniesli Sikulovia v 8.-9. storočí. Výroba bola obnovená v 90.rokoch 20.storočia pánom Jozefom Húškom. 

Tradičná sekulská keramika sa vyrába liatím tekutej hlinenej hmoty – zmesi vysoko kaolitických ílov, ostriva a vody – kameniny, do sadrových foriem. Výrobky sa potom voľne sušia na vzduchu a pomocou noža a brúsneho papiera sa retušujú. Následne sa na vyretušovaný výrobok ručne píšu nápisy a maľujú ornamenty. Po dekorácií sa dvakrát glazuje a vypaľuje pri teplote 1 280˚C, pričom samotný výpal trvá 10 až 12 hodín a chladenie približne 30 hodín. Výrobky sú sfarbené pieskovými odtieňmi, od žltopieskových cez biele až do hneda.

Kamenina je veľmi pevný a odolný materiál. Výrobky sekulskej keramiky sú, preto vhodné aj do mikrovlnných rúr, teplovzdušných rúr a umývačiek riadu. Vďaka trvácnosti materiálu vydrží dlho, prežije aj niekoľko generácií. Kamenina je tiež vhodná na uchovávanie potravín.

Firma Sekulská keramika a jej zakladateľ

Pán Jozef Húšek vyštudoval učebný odbor formiar chemickej kameniny. Neskôr nastúpil do Poštorenských keramických závodov, kde sa vypracoval až na riaditeľa prevádzkarne. Po prevrate však začal sám podnikať. Začínal s výrobou keramických podložiek, ktoré predával aj do zahraničia. Neskôr prešiel na výrobu keramických hrnčekov s menami, ktoré ponúkol aj na slovenskom trhu. Všetky jeho výrobky vychádzali z tvarov výrobkov pôvodnej starej sekulskej keramiky. Boli ručne vyrábané a každý z nich je originál. Každý výrobok má tiež svoju ochrannú známku, ktorá je na ňom aplikovaná. Všetko sa snažil robiť na objednávky, len malé množstvo výrobkov išlo na sklad. Sortiment bol prispôsobený potrebám trhu. Nájdete v ňom džbány na sušené hríby, bylinky a ovocie, džbány na mlieko, víno, pivo, rôzne druhy hrnčekov, malé a veľké čajníky, pekáče rôznych veľkostí, fľaše na olej a ocot, stolové aj policové koreničky, vázy, vázičky, taniere a mnoho iných produktov do domácnosti.

Sekulskú keramiku ste mohli nájsť na remeselných trhoch, folklórnych akciách a na rôznych jarmokoch. Bola vyvážaná aj do zahraničia, do Kanady, Austrálie, na Aljašku, do Číny a do všetkých európskych štátov. Taniermi, rôznymi misami a hrnčekmi boli zásobované reštaurácie a koliby po celom Slovensku.

Okrem firmy Sekulská keramika založil Jozef Húšek aj Sekulské múzeum keramiky. Tvoril ho sedliacky dvor, ktorého súčasťou bola aj dobová izba a kuchyňa. Múzeum približovalo minulosť Záhoria, kroje, keramiku, pracovné oblečenie a bežné domáce potreby starých čias. V múzeu sa bolo možné pozrieť na výrobu tradičnej sekulskej keramiky a vyskúšať si prácu na hrnčiarskom kruhu.

Výrobky sekulskej keramiky sú jedinečné a známe po celom svete. Po smrti Jozefa Húška, v auguste 2022, firma zanikla. Posledné kúsky nájdete u nás v predajni v Trnave. Ak máte o niečo záujem, kontaktujte nás do správy na facebooku alebo na mail – trnava@dotex.sk. Výrobky sú postupne pridávané aj na eshop.